Aba-i Nasraniyye nedir? Hakkında bilgi

Sponsor Bağlantılar

Aba-i Nasraniyye ne demektir?

Eski literatürümüzde, hıristiyan kilisesince saygı gören ve büyük çoğunluğu azîz kabul edilen ruhanî reislerle kilisenin inanç prensiplerini savunan ve doktrinlerinin değerliliğiyle tanınan kimseler için kullanılmıştır.
Âbâ-i Nasrâniyye üçe ayrılır:

1) Âbâ-i Resûliyyîn (apostolic fathers, peres apostoliques). Havarilere katılmış, onların arasında bulunmuş. Hıristiyanlığı yaymakta rol oynamış babalar. Romalı Clement (ö. 101), Hermas (II. yüzyılı, Ignatius (ö 110) bunlardandır. Havarilere halef olan babalar, kilisenin iç hayatıyla ilgili ahlâk. edep. disiplin gibi meselelerle meşgul olmuşlardır.
2) Âbâ-i Kenîse (church fathers, peres de l’eglise). Katolikler’e göre II. yüzyıldan XIII. yüzyıla, Protestanlara göre de II. yüzyıldan VI. yüzyıla kadar ortaya çıkıp kutsal metinlere, yazılı ve sözlü geleneğe dayanarak kilise tarafından makbul görülen doktrinleri vazeden babalar.
3) Âbâ-i Müdâfiîn (apologists, peres apologistes). Kilisenin doktrinlerini diğer din mensuplarına, filozoflara, dinsizlere, kilisenin görüşüne muhalefet edenlere karşı savunan babalar.
Kilise babalarının ittifak ettikleri konular bir yana, tek başlarına sahip oldukları kanaatler bile geleneğin en önemli delili sayılır. Kilise dogma ve doktrinlerinin konulmasında kilise babalarının önemli bir yeri vardır. Onlar yazıları, vaaz ve telkinleri, konsillerdeki ağırlıklarıyla sonrakilere kaynak olmuş. Hıristiyanlığın bugünkü şeklini almasında Pavlus ve Ahd-i Cedîd yazarlarından sonra en önemli tesiri onlar icra etmişlerdir. “Kilise babaları” deyimi yer belirtmeden kullanıldığı gibi, İskenderiyeli. Suriyeli. Kapadokyalı, Kuzey Afrikalı. Romalı babalar şeklinde de kullanılır.

Sponsor Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Aba-i Ulviyye nedir? Hakkında bilgi Başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.