Muhammed Reşit Rıza Hakkında Bilgi Verir Misiniz?Eserlerini Okumak Zararlı Mıdır?

Sponsor Bağlantılar

Muhammed Reşit Rıza Hakkında Bilgi Verir Misiniz?Eserlerini Okumak Zararlı Mıdır?

Muhammed Reşit Rıza

Reşid Rıza da Abduh’un öğrencisidir. Cemaleddin Afgani ve Abduh’un fikirlerinin şiddetli savunucusudur. Onların fikirlerine ilave olarak çok farklı bir düşünceye sahip olmadığı bilinmektedir. Bir husus vardır ki, onu diğer yenilikçilerden ayırır. O da, hilafetin ıslahı ve ilk dönemki haline tekrar döndürülmesidir. Ona göre Müslümanların kurtuluşu, hilafetin Türklerden alınarak tekrar Araplara verilmesi ve halifenin de Araplar arasından seçim şekliyle tesbit edilmesine bağlıdır. (Hamid İnayet, Arap Siyasi Düşüncesinin Seyri, İstanbul 1997, s. 178-180)

Tekrar şu hususu vurgulamakta yarar vardır: Bu insanlar şüphesiz ki, ne melektir ne de masum sıfatına sahip olan bir peygamberdir. Bunların doğruları olabileceği gibi, şüphesiz yanlışları da vardır. Bazen bu içinde bulunduğu toplum yapısından, bazen etkisinde kaldığı bir kısım şahıslardan, bazen de içine düştüğü çok farklı ruh yapısından kaynaklanabilir. Kendi toplum yapısı için doğru olabilen bir şey diğer bir toplum için çok da doğru olmayabilir. Meseleyi bu açıdan değerlendirerek modernizm veya selefiyyeciliği artıları ve eksileri ile değerlendirmeli ve de özellikle kişilerin dini hassasiyetine de dikkat etmelidir. Şüphesiz İslam her çağa ve her farklı topluma hitap eder. Ancak bunun o asrın anlayışına uygun bir şekilde sunulması mutlak zarurettir. Bunu yaparken dikkat edilmesi gereken husus İslam’ın Kur’ân ve sahih sünnet eksenli yapılmasıdır. Bunun sunumunu yapacak olan da şüphesiz akıl sahibi olan insanlardır. Onun için aklı ve onun bir ürünü olan bilimi de dışlamak mümkün değildir.

Sponsor Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Peygamber Efendimize (asv) Salavat Getirirken Seyyidina Kelimesini Söylemenin Hükmü Nedir? Başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.