Gusül Boy Abdesti Nasıl Alınır ? (Erkek + Bayan)

Sponsor Bağlantılar

Kadın Gusül Abdesti Nasıl Alınır Resimli
Gusül abdesti diğer bir ismi Boy abdesti alınca kadın ve erkek aynı şekilde abdest alırlar.
Öncelikle Diyanet İşleri Başkanlığınca  Yayımlanan “Boy Abdesti Nasıl Alınır” makalesini verdik.
1.)Gusül ne demektir? Gusül abdesti nasıl alınır?
Gusül Nedir?

Cünüplük, hayız ve nifas gibi hükmi kirlilik hallerinden kurtulmak için yapılması gereken dini temizlik demektir. Kur’an-ı Kerim’de, “Eğer cünüp iseniz, iyice temizlenin (yıkanın)” buyrulmaktadır (Nisa, 4/43; Maide 5/6). Hz. Peygamber (s.a.s.)’in hadis ve uygulamalarıyla da, cünüplük halinde veya hayız ve nifas sonrasında gusletmek emredilmiştir, (Buhari, Gusül, 28; Müslim, Hayız, 87, 88).

Sünnetleri de yerine getirilerek gusül şöyle yapılır:

Gusletmek isteyen kimse niyet ederek besmele çeker. Ellerini yıkar, vücudunda bir necaset/maddi kirlilik var ise onu temizler, avret yerlerini yıkar. Sonra sağ eli ile üç defa ağzına su vererek iyice çalkalar, daha sonra üç defa burnuna su çekerek temizler ve namaz abdesti gibi abdestini tamamlar. Ağza su verirken suyu boğaza kadar ulaştırıp ağzı çalkalamak ve buruna su verirken de genize kadar suyu çekmek ise sünnettir. Sonra da, hiç kuru yer bırakmamaya dikkat ederek bütün vücudunu yıkar. Guslettiği yerde su toplanıyorsa, son olarak ayaklarını yıkayıp guslünü tamamlar.

Bayan Gusül Abdesti Nasıl Alınır Resimli

Göbek boşluğu, kulakların iç kıvrımları, küpe delikleri, bıyık, saç, sakal ile bunların diplerinin ıslanmasına özellikle dikkat eder.

Nitekim hadislerde Peygamber efendimizin gusledişi şöyle tasvir edilmektedir: Peygamber (a.s.) cünüplükten (çıkmak için) yıkanacağı zaman, ellerini ve avret yerlerini yıkayarak başlardı. Sonra namaz abdest gibi abdest alır, parmaklarıyla saçlarının dibini hilaller, sonra da başına üç defa su dökerek bütün vücudunu yıkardı (Buhari, Gusül, 1; Ebu Davud, Taharet, 242).

Videolu Gusül Boy Abdesti Nasıl Alınır Erkek + Bayan

2.Boy Abdesti Nasıl Alınır Resimli
Hayızlı kadın temizlenmek için öncelikle ”Niyet ettim Allah rızası için hayızlı halimden temizlenmek için gusül boy abdestine” diyerek niyet eder.

  1. Elleri bileklere kadar yıkadıktan sonra edep yerlerini temizler.
  2. Bundan sonra sağ avucuyla ağzına üç kere su alır ve her defasında ağzını boğazına kadar gargara şeklinde çalkalar. Sağ avucuyla burnuna, genzine kadar üç defa su çeker, her defasında sol eliyle burnunu temizler.
  3. Bundan sonra tıpkı namaz abdesti gibi abdest alır.
  4. Abdest aldıktan sonra önce başına, sonra sağ, daha sonra da sol omuza üçer defa su döker ve vücudunu yıkar.
  5. Suyu her döküşte elleriyle vücudunu iyice ovuşturur. İğne ucu kadar kuru yer kalmaksızın vücudun her tarafını güzelce yıkar. Göbek boşluğu, küpe delikleri dikkat edilerek yıkanır. Böylece gusül abdesti tamamlanmış olur.

Etiket:
bayanlarda gusül abdesti nasıl alınır resimli
gusül abdesti nasıl alınır resimli diyanet
gusül abdesti nasıl alınır resimli anlatım
bayan gusül abdesti nasıl alınır video
gusül abdesti nasıl alınır nihat hatipoğlu
gusül abdesti nasıl alınır videolu anlatım
gusül abdesti nasıl alınır erkek
gusül abdesti neden alınır

Sponsor Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Abdest Nasıl Alınır Başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Etiketler: gusül abdesti nasıl alınır nihat hatipoğlu, gusül abdesti nasıl alınır diyanet, gusül abdesti nasıl alınır diyanet resimli anlatım, nihat hatipoğlu gusül abdesti nasıl alınır, gusül abdesti nasıl alınır erkek, gusül abdesti nasıl alınır erkek nihat hatipoğlu, nihat hatipoğlu gusül abdesti nasıl alınır yazılı, nihat hatipoglu gusul abdesti, gusül nasıl alınır diyanet

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.