Bölgenizde iklim, tarım faaliyetlerini nasıl etkilemektedir?

Sponsor Bağlantılar

Türkiye’de tarım faaliyetlerini etkileyen koşulların başında iklim, yüzey şekilleri ve yükselti
gelmektedir. Sizin bölgenizde iklim, tarım faaliyetlerini nasıl etkilemektedir?

Ülkemiz yedi coğrafik bölgeye ayrılmıştır. Her bölgenin kendine has iklim özellikleri vardır. Bu iklim farklılıkları dolayısıyla yapılan tarım faaliyetleri de farklılık gösterir. İşte bölgelerin iklim şartlarının yapılan tarım faaliyetlerine etkisi:
Akdeniz bölgesi: Akdeniz iklimi sonucu yazın sıcak ve kurak, kışın yağışlı ve ılıktır. Turunçgil, zeytin, muz, kivi, çilek ve tütün yetiştirilebilir.
Ege bölgesi: Akdeniz iklimi hakim. Eğimin az olması tarımda makina kullanımını etkin kılmıştır. Zeytin, tütün, üzüm, incir, pamuk yetiştirilir.
Marmara bölgesi: Engebenin az olması sebebiyle ekili dikili alanın ülkemizde en fazla olduğu yerdir. Tütün, ayçiçeği, buğday, şekerpancarı, mısır bu bölgede yetiştirilen tarım ürünleridir.
İç Anadolu bölgesi: Yazlar sıcak ve kurak, kışlar soğuk ve kar yağışlıdır. Don olaylarının fazla olması tarımı olumsuz etkiler. Bu bölge Türkiye’nin tahıl ambarıdır. baklagiller, patates şekerpancarı bölgede yetiştirilen raım ürünleridir. Sulama imkanlarının kısıtlı olması sebze üretimini olumsuz etkilemiştir.
Karadeniz bölgesi: Yağışın bol olduğu bu bölgede buğday, arpa, yulaf, çavdar ve pamuk tarımı yapılamaz çünkü bu bitkiler yaz kuraklığı ister. Fındık ve çay bölgenin ve ülkenin bir numaralı ürünleridir. zeytin, tütün, mısır, elma, şekerpancarı, keten, kenevir, soya fasulyesi, kivi bölgede yetiştirilen diğer tarım ürünleridir.

Sponsor Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Milli Mücadele Yıllarında Kadınlar Hangi Görevleri Yerine Getirmiş Olabilirler Başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.